środa, 5 lutego 2014
Pasowanie siodeł jeździeckich
Autor: BorowaGFX
Pojęcie Saddle Fitting można tłumaczyć na język polski w łatwy sposób jako „pasowanie siodeł”. Ogromna liczba towaru oferowanego na rynku zwiększa konkurencyjność i jakość usług na rynku. Patrząc na dzieje naszego kraju, niestety zaznaczyć trzeba, że pasowanie siodeł stanowi młodą gałąź przemysłu jeździeckiego, który rozpoczął swój rozwój dopiero w ostatnich piętnastu latach. We wcześniejszym okresie saddle fitting można było uznać za nieistniejąca tematykę w rodzimym jeździectwie. Tymczasem rozwój tej gałęzi jest niezwykle dynamiczny oraz daje nowe spojrzenie na siodło dla konia i jeźdźca. Coraz mniej spotyka się jeźdźców uważających, że jedno siodło wystarczy na każdy typ konia.
Hodowla koni przechodzi znaczące zmiany. Dostęp do różnorodnych materiałów hodowlanych oraz krzyżowanie zwiększa skalę różnorodności budowy grzbietów. W związku z tym, usługa dopasowywania siodeł nabiera wielkiego znaczenia także na rynkach silnie rozwiniętych. W Polsce znaczna rzesza klientów sklepów jeździeckich zadaje pytanie: „czy pasujecie siodła?” jako jedno z pierwszych. Zazwyczaj z ust sprzedawcy pada deklaracja w stylu: „tak, oczywiście”. Opłaca się jednak zastanowić, czy tej odpowiedzi nie wymusza pytanie, i czym jest właściwie saddle fitting, a także z jakich elementów on się składa. Kto zdefiniował saddle fitting oraz czy każdy sklep jeździecki jest w stanie tą usługę wykonać prawidłowo z pełną dbałością o szczegóły? Niestety nie. Dwa lub cztery siodła testowe nie gwarantują wiedzy, a co więcej, z dużą pewnością rzec można, iż każdy sklep jeździecki jako przedsiębiorstwo jest zorientowane na korzyść finansową, tak więc jego pracownicy będą się skupiać tylko na celu nadrzędnym , którym jest sprzedaż towaru.
Oto parę wartościowych instrukcji, dzięki którym każdy jeździec zaoszczędzi sobie rozczarowań bądź kontuzji grzbietu konia:
Kupując siodło do jazdy konnej w sklepie dla jeźdźca, zadaj następujące pytania:
1. Jak duże doświadczenie państwo posiadają?
Doświadczenie jest jednym z najistotniejszych czynników – firma która istnieje krótko nie może posiadać oczekiwanego doświadczenia.
2. Ile siodeł posiadają państwo na sklepowym magazynie?
Salon jeździecki musi mieć własny magazyn co najmniej 70 nowych siodeł na magazynie oraz minimum 30 sztuk siodeł testowych w wielu rozmiarach.
3. Jak długo prowadzicie państwo usługę dopasowywania siodeł?
To bardzo ważne pytanie, które może wprawić żółtodziobów w duże zakłopotanie.
4. Czy usługa jest wykonywana w siedzibie sklepu jeździeckiego?
Zazwyczaj jest tak, że sklep jeździecki nie posiada zaplecza warsztatowego i wszystkie modyfikacje są dokonywane w innej firmie lub nawet są wysłane do innych państw. Należy wiedzieć, kto i gdzie będzie modyfikował Twoje przyszłe siodło!
5. Z kim współpracuje sklep i czy posiada listę referencyjną?
Im dłuższa tym lepsza. Warto zapytać o telefon.
6. Jak wiele siodeł sprzedali państwo dotychczas?
Na to pytanie często usłyszeć można odpowiedź o tajemnicy handlowej, ale jeśli sklep jeździecki sprzedał więcej niż 1000 siodeł , to na pewno się tym pochwali!
7. Czy istnieje możliwość przepasowania raz pasowanego siodła?
Produkt musi być plastyczny i stwarzać możliwość robienia korekt , a także zmian rozstawu łęku.
8. Czy w trakcie zakupu siodła sklep jeździecki prześle do mnie wykwalifikowanego pracownika do ściągnięcia miary i oceni grzbiet konia?
Prawidłowe dopasowanie siodła do budowy anatomicznej ma fundamentalne znaczenie dla komfortu i zdrowia tak jeźdźca jak i konia. Nie można pasować siodła do grzbietu konia na odległość, w związku z tym w profesjonalnym sklepie jeździeckim pracownik zajmujący się pasowaniem siodeł musi przyjechać do klienta, aby dokonać wszystkich koniecznych pomiarów.
Potencjalny sprzedawca siodła powinien udzielić wyczerpujących odpowiedzi na co najmniej siedem z ośmiu powyższych pytań, by zyskać pełne zaufanie klienta.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
numer seryjny:52f20c64-606c-41bd-91a7-473e5bef4303
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz